• 1 Kg Tava Leblebi

1 Kg Tava Leblebi

  |   0 yorum   |   Yorum Yap

  • 20,00TLSADE LEBLEBİ

Protein ve fiber besin grubu açısından son derece zengin olan leblebi tokluk hissi vermesi, anne sütünü arttırması ve neredeyse yok denecek kadar az yağ oranı ile tam bir sağlık dostu!

LEBLEBİNİN FAYDALARI

Çeşitli rahatsızlıkları giderdiği bilinen leblebi nohuttan elde edilir. Genellikle "sarı leblebi" olarak bilinen bu tür leblebinin öğütülmesi ya da havanda dövülmesiyle leblebi unu elde edilir. Şekerle ya da kuru üzümle karıştırılarak yenilebilen ve son derece lezzetli olan leblebi unuyla, kimi yörelerde "leblebi helvası" da yapılır. Üçüncü kavurma sırasında kabukları çıkarılmayan bu tür leblebi "sakız leblebisi" adıyla anılır

YAPILIŞI

Leblebi yapmak için öncelikle ateş tuğlası, tava ve karıştırıcıdan oluşan bir kavurma ocağı gerekir. Eleme işleminden geçirilen nohutlar önce ayrılır. İlk kavurma işleminden sonra sıcak olarak çuvallara doldurulup iki gün dinlendirilir. İkinci kavurmadan sonra yine iki gün dinlendirilen nohutlar kuru bir yere serilerek 15-20 gün bekletilir. Bu kavurma ve dinlendirme işlemleri leblebinin kalitesi açısından çok önemlidir. Son aşama olan üçüncü kavurmadan sonra ise nohutların kabukları ayrılır. Leblebinin acılı, tuzlu ya da karanfilli türlere dönüşmesi, bu son kavurma aşamasında belirlenir.

Yorum Yap

Not: HTML'e dönüştürülmez!
    Kötü           İyi

Benzer Ürünler

1 Kg Kavrulmuş Susam
1 Kg Natürel Kuru Üzüm
1 Kg Yeşil Kuru Üzüm
1 Kg Kabuklu Ceviz